fbpx

Edukacja przyrodnicza – dlaczego jest tak ważna dla naszych dzieci?

 

Przedszkole Malowane Słonie ma profil artystyczno – przyrodniczy. W tym wpisie wyjaśnimy dlaczego edukacja przyrodnicza jest niezwykle ważna w życiu każdego przedszkolaka.

Wrażliwość na naturę i otaczającą nas przyrodę jest niezwykle ważnym elementem wychowania każdego dziecka. Co kryje się pod pojęciem edukacja przyrodnicza? Tak naprawdę jest to dziedzina, która łączy w sobie szereg innych i stanowi dla nich świetną podstawę – na przykład dla geografii, ekologii, fizyki, chemii, higieny ale również wiedzy o społeczeństwie.

Podczas zajęć przyrodniczych przedszkolaki uczą się obserwować, rozpoznają kształty liści, drzewa, owady, dowiadują się także jak segregować śmieci, dlaczego to jest ważne, wiedzą jakie współzależności zachodzą w przyrodzie. 

Zainteresowanie dzieci otaczającym światem ukazuje im miejsce człowieka w naturze oraz kształtuje postawę szacunku dla środowiska. Od najwcześniejszych lat dzieci lubią przebywać na świeżym powietrzu oraz uwielbiają spacery – taka forma aktywności pozytywnie wpływa na ich rozwój. Przebywanie w lesie czy na łące dostarcza maluchom wielu wrażeń – mogą obserwować biedronkę czy motyla, wąchają kwiaty, słuchają ptaków, obserwują zachodzące słońce, budują zamki z pisaku czy fosę z kamieni. Edukacja przyrodnicza wiąże się z obserwacją zmian – nadchodzących po sobie pór roku, dziecko poznaje ich charakterystykę, obserwuje rozwój roślin czy zmianę pogody. Dziecko  w  wieku  przedszkolnym  jest  dobrym  obserwatorem  otaczającego  świata i w ten sposób nabywa wiedzę oraz doświadczenia. 

Dlatego tak ważne jest, aby nauczyciel wspierał go w odkrywaniu i poznawaniu. Zabawy i zajęcia z przyrodą realizowane w naszym przedszkolu mają szeroki zakres działania – dzieci kształtują spostrzegawczość, pamięć ale też wrażliwość emocjonalną. Zabawa i ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływają na zdrowie i odporność maluchów. W przedszkolu dzieci poznają przyrodę na dwa sposoby: w sposób pośredni – poprzez piosenki, książeczki, filmy i opowieści oraz w sposób bezpośredni – poprzez spacery, wycieczki i zabawę w przedszkolnym ogródku. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *